آخرین مطلب

فصل ها

پاکسازی بهاری با آش خوردن بر مبنای طب سنتی

📚📚📚پاکسازی بهاری با اش خوردن✅ آش‌هایی برای پاکسازی بدن:آش‌هایی که شامل مقداری #برنج ، نخود ، سبزیجاتی مثل #گشنیز جعفری #اسفناج ،#رب_انار ، رب_آلو یا سکنجبین میشوند را حداقل هفته‌ای سه بار بدون نان میل کنید*. 💟 @tebiranii * ادامه مطلب »

فصل زمستان و تدابیر آن بر مبنای طب سنتی

۱۸ تدبیر کاربردی برای فصل زمستان@hekmateshargh۱- افراد دارای مزاج سرد و تر باید در زمستان و شب‌ها در مصرف غذاهای سردی‌بخش احتیاط کنند.۲- در فصل‌های سرد بویژه زمستان، استفاده از غذاهای گرمی‌بخش مانند کره، عسل، بادام و فندق به همراه غذاهای اصلی توصیه می‌گردد. بدیهی است مقدار این غذاها در هر فرد به تناسب مزاج وی می‌باشد.۳- در این فصل، ... ادامه مطلب »

🔴 نکته پاییزی از امام رضاع

🔴 نکته پاییزی از امام رضاع ♻️ در تابستان به دلیل گرمای هوا چربی‌های بدن آب می‌شوند؛ از این رو : در پاییز نیاز #ضروری به ذخیره کردن #مواد_چربی که #مولد_حرارت هستند،‌ پیدا می‌شود و باید با مصرف غذاهای مناسب آن را #ذخیره کنید تا بدن خود را برای مقابله با سرمای زمستان مجهز کنید. بدن به انواع غذاهای اصلی ... ادامه مطلب »

توصیه‌های سبک زندگی مزاج گرم و خشک-بخش سوم

🔰توصیه‌های سبک زندگی مزاج گرم و خشک-بخش سوم ۵⃣۱⃣ روزی یک قطره روغن بنفشه، روغن کدو یا گشنیز را در بینی بچکانند یا بر روی سروصورت خود ماساژ دهند. ۶⃣۱⃣ در صورت امکان هر روز استحمام کنند چون رطوبت حمام برای تعدیل مزاج این افراد مفید است. غوطه وری در آب (استخر، جکوزی خنک، وان، بخار آب یا بخور خنک)بسیار ... ادامه مطلب »

پاییز با چه آبی بدن را شستشو بدهیم آب سرد یا آب گرم بر مبنای طب سنتی

💊💊پاییز درمانی پیشگیرانه 🍁در پاییز باید با آب نیم‌گرم (فاتِر) استحمام و شست‌وشو کرد، زیرا آب بسیار گرم باعث تحریک مواد بدن و خشک شدن آن می‌شود و آب سرد باعث بسته شدن مسام و منافذ بدن و مانع تحلیل است و هر دوی این‌ها به‌خاطر خاصیت فصل پاییز منجر به بیماری می‌گردد. (خلاصه الحکمه) #فردوس_الحکمه #طب #طب_سنتی #مسعود_فخاری #سعید_فخاری ... ادامه مطلب »

فصل پاییز یعنی کلکسیون بیماریهای خشکی در بدن و راهکارها بر مبنای طب سنتی

💊💊💊💊چرابرای شروع فصل پاییز این همه نگرانی رادرمردم رشدش میدهیم اما راهکارها 🔻🔻 فصل پاییز را از منظر طب سنتی برای خانواده ها چگونه تدبیرش کنیم ?مزاج ذاتی فصل پاییز سرد و خشک بوده و برای افراد دارای طبع سرد و خشک + وبرای ساکنین مناطق کوهستانی غیر شمال +و برای سالمندان و کهنسالان دارای آثارمتنوعی از بیماریها خواهدبود شمارش ... ادامه مطلب »

تدابیر تندرستی در فصل پاییز و مزاج فصل پاییز: سرد و خشک

🔴 تدابیر تندرستی در فصل #پاییز در یک نگاه ♻️ مزاج فصل پاییز: سرد و خشک توصیه‌ها: ۱. پرهیز از گوشت گاو، فست‌فودها، ادویه تندوتیز، ترشی‌ها، بادمجان، عدس، پنیر شور، لبنیات ترش، رُب و سس‌ها، چای پررنگ، شوری‌ها، قهوه، نسکافه، کاکائو، کشک، پنیر، ماست، دوغ و… و در عوض مصرف خوردنی‌های گرم و تر مانند گوشت گوسفند، تخم‌مرغ عسلی، شیرینی‌های ... ادامه مطلب »

فصل پاییز و مضرات نوشیدن آب سرد

🔴 پاییز و مضرات آب سرد ♻️ #حمام با آب سرد موجب بسته شدن منافذ بدن می‌شود و مانع تبخیر و تجمع مواد درون بدن و ایجاد #نزله‌ می‌شود، البته این کار در تمام فصول مضر است ولی در فصل #پاییز ضرر آن بیشتر است. ♻️ نوشیدن آب سرد نیز موجب سردی دستگاه گوارش از جمله معده و کبد می‌شود ... ادامه مطلب »

فصل پاییز و راهکارهای طب سنتی

📚📚📚📚سلام . اگر در این هوای سرد زمستانی قصد فعالیت در بیرون را دارید: _ به قدر اشتها غذای گرم بخورید و پس از هضم اول (متوسط دوسه ساعت)وقتی حرارت غذا در بدن اثر کرد به فعالیت بیرون بپردازید _سر را بپوشانید و مسیر تنفس را با شال یا چیز دیگری گرم کنید . پوشاندن جلوی دهان و بینی مانع ... ادامه مطلب »

تغذیه و نوشیدنی فصل تابستان بر مبنای طب سنتی

🔰تابستان را به سلامت سر کنیم! ❇️در فصل تابستان، مزاج آب و هوا به گرمی و خشکی تغییر می‌یابد. افرادی که در سنین جوانی هستند و یا مزاج گرم و خشک یا سوء‌مزاج صفراوی دارند در این فصل بیشتر مراقب خود باشند. 🌞به علّت دمای بالا و گرمی هوا، از قدرت هاضمه معده کاسته می‌شود؛ بنابراین باید غذاهایی را انتخاب ... ادامه مطلب »