آخرین خبرها

مسواک و خاصیت آن بر مبنای طب اسلامی و طب سنتی

‍ 🔴ضرورت خلال کردن و مسواک کشیدن دندانها
🔵استاد حمزه سام دلیری محقق و مدرس طب اسلامی

🎾✍یکی از مهمترین تدابیر طب اهل بیت صلوات الله علیهم اجمعین در خصوص آداب غذاخوردن ، این است که دندانها را با چوب خلال پاک کرد که در این خصوص لازم است  نکات مهمی را رعایت کرد.

🎾✍ خلال کردن دندان پس از خوردن غذا ، بسیار تاکید شده است .احادیث زیادی در این خصوص از معصومین (ع) داریم که همه آنها بر ضرورت انجام اینکار تاکید کرده اند .

🎾✍انجام این کار علاوه بر اینکه باعث تقویت و استحکام لثه ها میشود و از فساد دندانها جلوگیری میکند ، موجب جلب رزق و روزی میشود.

🎾✍بهتر است از خلال کردن دندانها با چوب درخت انار ، نی ، ساقه گیاه ریحان ،برگ درخت خرما پرهیز شود .امام رضا علیه السلام فرمود : با چوب انار و ساقه ریحان خلال نکنید که رگ خوره را بجنباند .
🏆🌎 @sinohehsamdaliri🌍🏆

🎾✍امام صادق (ع )فرمود : هر که با نی خلال کند تا شش روز حاجتش برآورده نشود.بیشتر خلالهایی که در حال حاضر در بازار ایران یافت میشود از چوب نی  و یا چوب گیاه بامبو که خود نوعی نی محسوب میشود است که مورد تایید طب اهل بیت پیامبر (ص) نیست.

🎾✍امیرالمومنین علی (ع) میفرمایند : خلال کردن دندانها با چوب گز ، مایه فقر است.و امام حسین( ع) میفرمایند : که پیوسته پدرم ما را میفرمود  :چون خلال کنیم آب ننوشیم مگر اینکه تا سه بار آب در دهان بگردانیم و آنرا بشوییم.

🎾✍آنچه که ضرورت دارد و بایسته است این است که آن چیزی را که با خلال از میان دندانها خارج میشود باید دور ریخته شود و از خوردن  و قورت دادن مانده های مواد غذایی که در بن دندانها و یا لای دندانها بوده و با خلال خارج شده است خودداری شود.
🏆🌎 @sinohehsamdaliri🌍🏆

🎾✍خوردن و قورت دادن ریزه ها و باقیمانده غذاهایی که در بن دندانها و یا لای دندانها وجود داشته و با خلال دندان خارج شده است ، باعث بیماریهای صعب العلاجی میشود.

🎾✍از جمله این بیماریهای صعب العلاج میتوان بیماری پارکینسون – MS – سرطان خون -آپاندیسیت – سندرم روده تحریک پذیر – کولیت عصبی – و حتی سکته مغزی و سکته قلبی را نام برد.

🎾✍البته خوردن خرده ریزه ها و باقیمانده های غذایی لای دندانها ، عوارض جانبی دیگری نیز دارد که میتوان ضعف بینایی -ریفلاکس گوارشی – بوی دهان ، زخم معده و اثنی عشر را نام برد .

🎾✍در فقه اسلامی نیز خوردن غذای باقیمانده در بن دندانها و خرده ریزه های غذا که با خلال خارج شده و ممکن است همراه با خون و خونابه باشد حرام است.

🎾✍بهتر است برای شستشوی دندانها و دهان از اشنان و چوب اراک و یا از ریشه گیاه سعد استفاده کرد.تا حد امکان از مسواک پلاستیکی برای این منظور استفاده نشود.

🏆🌎 @sinohehsamdaliri🌍🏆