آخرین خبرها

ماساژ کودک بر مبنای طب سنتی

#ماساژ_کودک
#آمادگی‌برای‌شروع‌ماساژ:

⏰ بهترین زمان برای ماساژ کودک‏تان زمانی است که او #بیدار است. وقتی او را بغل می‏گیرید، تحت تاثیر خلق و خوی شما قرار می‏گیرد پس باید با خودتان نیز احساس آرامش و آسودگی کنید. هر نوع زیورآلاتی را که در دست دارید بیرون آورید و ناخن‏های‏تان را به اندازه کافی کوتاه کنید تا پوست لطیف کودک نخراشد. 😐
👌هر چیزی را که لازم دارید دور خودتان قرارش دهید تا وقتی ماساژ را شروع می‏‌کنید بر حرکات دست‏تان یا هر چیزی که کودک دوست دارد تمرکز داشته باشید.

#ماساژ_کودک
#نکات‌قابل‌توجه‌برای‌ماساژکودکان

کودکان به هنگام دریافت ماساژ باید در فضای #گرمی قرار داشته باشند.
👌بهترین شکل برای دادن ماساژ به کودکان، این است که مادر ( یا ماساژ دهنده) روی زمین بنشیند و پاهایش را دراز کند. اگر می خواهید برای کمرتان تکیه گاهی داشته باشید، بهتر است به دیوارتکیه داده یا از پشتی استفاده کنید.
👈برای شروع کودک را روی پاها به صورت طاقباز بخوابانید، در حالی که پاهایش به طرف شکم شما بوده و سر به طرف پنجه ی پا.
👌بهتر است پاهای شما لخت باشد تا کودک از تماس بیشتر پوست به پوست بهره مند شود. برای جلوگیری از صدمه ناشی از افتادن به روی زمین، زیر پاهایتان حوله ی بزرگی ( یا پتو ) پهن کنید.
🍶در مورد نوع #روغن، باید حتما از روغن های گیاهی که به خوبی جذب می شوند استفاده کرد. مثلا روغن بادام یا روغن دانه ی انگور.
⚡روغن باید گرم استفاده شود. به همین منظور بهتر است که شیشه روغن در یک ظرف آب گرم قرار داشته باشد.
👈دست‌های شما نیز باید گرم بوده و هرگونه فلز یا جواهرات زینتی ( انگشتر، دستبند، ساعت و.غیره) را از خود دور کنید تا مبادا به کودک صدمه بزند. از سوی دیگر، فلزات هر کدام طول موج انرژی خاص خود را داشته و می تواند با یکدیگرایجاد تداخل کرده و مانع تعادل انرژی های مثبت و منفی ( یین و یانگ) گردد.

#ماساژ_کودک
#نکات‌قابل‌توجه‌برای‌ماساژکودکان
حرکت دست ها و ضربات ( با نوک انگشتان) از مرکز به طرفین و عمدتا از بالا به پایین می باشد . باید توجه داشت که پوست بدن کودک نباید کشیده شود. هر حرکت را باید سه بار تکرار کرد. بهتر است حرکت دست ها و ضربات منظم و ریتمیک باشد.

#آماده‌سازی:
ابتدا باید با روغن تمامی پوست بدن کودک را از بالا تا پایین ( به جز صورت) به نرمی روغن مالی کرد. از زیر گردن و شانه ها تا کف پاها. از کف دست ها یا ساعد خود بر پخش کردن روغن روی پوست کودک استفاده کنید.
🔻توجه داشته باشید چه در مورد کودکان و چه در مورد افراد بالغ، از ریختن بوغن به بدن آن ها باید پرهیز کرد، زیر احساس ناخوشایندی به او دست می دهد. روغن را باید ابتدا در کف دست های خود بریزیم و با مالیدن کف دست های به همدیگر، روغن را پخش کرده و سپس دست های روغنی شده خود را به بدن نوزاد به مالیم.

#جلوبدن:
برای کودک، کار ماساژ را از سمت جلو آغاز می کنیم تا او با دیدن چهره ی ما احساس آرامش کند و ما نیز بتوانیم از واکنش های او پی ببریم که آیا فشار دست ها مناسب است یا خیر.👼 ماساژ خیلی نرم، احساس عدم اطمینان را در کودک به وجود می آورد و ماساژ سخت نیز ( با فشار زیاد ) او را آزرده می کند.

همان طور که قبلا نیز ذکر شد ماساژ را باید از بالا شروع کرد، سینه، شکم، شانه، بازوها و دست ها، سپس پایین تنه، ران ها، زانو، ساق و جلو و کف پاها. پس از کامل کردن قسمت جلو بدن، او را به پشت خوابانده و به همین ترتیب کار را دنبال می کنیم..

#ماساژ_کودک
#شروع‌از‌قفسه‌سینه

از میان قفسه سینه کار را آغاز می کنیم و با کف دست ها، با یک حرکت چرخشی، از وسط سینه به سمت شانه ها حرکت کرده و سپس به سمت دنده ها رو به پایین آمده و مجددا به قسمت میانی سینه می رویم.

#ضربه‌زدن‌ازلگن‌تاشانه
ابتدا از دو طرف لگن با نوک انگشتان هر دو دست، به صورت چنگکی و بازی گونه، به سمت شانه چپ کودک پیش می رویم. سپس دوباره به نقطه اول برگشته و از هر دو سمت لگن کار را شروع کرده و به سمت شانه ی راست حرکت می کنیم .
👌باز به نقطه ی اول باز می گردیم. و این بار با کف دست ها به صورت لغزشی به سمت شانه ی چپ حرکت کرده و بار دیگر از نقطه ی شروع به سمت شانه ی راست او حرکت می کنیم. هر کدام از این حرکات را حداقل سه بار تکرار می کنیم.

#ماساژ_کودک
#استفاده‌ازروغن

تماس پوست با پوست رشد و نمو مطلوب را افزایش می‌‏دهد. پس درک کودک و ماساژ بدن برهنه او، راهی برای تقویت و پیشبرد این مسئله است.
روغن کمک می‌‏کند تا دستان شما به آرامی روی بدن کودک حرکت کند. همچنین به شما اجازه می‏‌دهد تا حرکت ماساژ را تدریجا محکم‏تر کرده و مدت بیشتری، بدون اینکه وقفه‌‏ای ایجاد شود، او را ماساژ دهید. روغن، پوست را مرطوب می‏‌کند و این کار باعث جلوگیری یا به حداقل رساندن خشکی پوست می‏‌شود.
از روغن بادام یا کنجد استفاده کنید. این روغن‏‌ها بوهایی ملایم دارند، سریع جذب پوست می‌‏شوند و پوست را تغذیه می‌‏کنند در صورت امکان روغن طبیعی را انتخاب کنید روغن‏های طبیعی کمتر از روغن‌‏های مصنوعی پوست را تحریک می‏‌کنند.

کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می‌‏شوند، کمتر از آنانی که تماس محبت‏‌آمیز با والدین‏شان ندارند گریه می‌‏کنند یا بیمار می‏‌شوند.

@Tebiranii        .