آخرین مطلب

داغی کف پاها و راهکارهای طب سنتی

💊💊علت داغی کف پا چیست؟

داغی کف پا می‌تواند نشان از یک اختلال عملکرد یا یک بیماری در بدن باشد از جمله:

۱) چربی خون

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که عادت به مصرف غذا‌های چرب و فست فودی دارید و حتی در مصرف این دسته از غذا‌های چرب زیاده رویی می‌کنید، احتمال بروز بیماری چربی خون در شما افزایش می‌یابد. یکی از علائم بروز این بیماری در شما داغ شدن همراه با مور مور شدن و سوزن سوزن شدن پاهایتان به خصوص در شب هنگام است.

۲) بالا بودن قندخون و ابتلاء به دیابت

در این حالت فرد ممکن است همراه احساس داغ شدن کف پا، علائمی مانند درد، سوزن سوزن شدن و بی حسی در بازوها، دست ها و پا را تجربه کند.

۳) کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید باعث کاهش سوخت و ساز بدن و در نتیجه تجمع انواع مواد زائد در بدن می‌شود که در پاها رسوب می‌کنند.
۴) بارداری یا یائسگی

برخی زنان ممکن است در دوران بارداری یا یائسگی خود به دلیل تغییرات هورمونی که باعث افزایش دمای بدن می‌شوند، یا به علت تجمع مواد زائد در بدن و عدم دفع مناسب آن‌ها از بدن و رسوب آن‌ها در پاها؛ سوزش و داغی کف پا را تجربه کنند.

۵) کمبود ویتامینB:

کمبود این ویتامین، سبب ایجاد اختلالاتی در سیستم عصبی شده و شما با احساس سوزن سوزن شدن و داغی کف پایتان مواجه می‌شوید. در بین انواع ویتامین‌ها، افراد زیادی از کمبود ویتامین B رنج می‌برند. ویتامین B از جمله ویتامین‌های لازم و ضروری بدن است که کمبود این ویتامین می‌تواند سبب بروز انواع بیماری در شما شود.
۶) اختلال در عملکرد کبد یا سوختن اخلاط در کبد

یکی دیگر از عوامل احتمالی داغ شدن کف پا اختلال در عملکرد کبد یا سوختن اخلاط در کبد است. هر ماده‌ زائدی که در بدن می‌سوزد، ایجاد گرما نموده و همچنین در عروق پا رسوب خواهد کرد.

۷) بیماری مزمن کلیوی

یکی از وظایف اصلی کلیه، تصفیه و پاک سازی بدن و جلوگیری از تجمع انواع آلودگی‌ها در بدن است اما زمانی که کلیه به هر دلیلی از کار بیفتد و دیگر نتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد، این مواد زائد و اضافی در بدن که به دلیل کم کاری کلیه در بدن باقی مانده به سمت دیگر قسمت‌های بدن حرکت می‌کند و بر اثر سوختن این مواد زائد در دیگر قسمت‌های بدن شما در کف پاهایتان احساس داغی می‌کنید.

۸) عفونت قارچی

پای ورزشکار که یک عفونت قارچی شایع می‌باشد که می‌تواند منجر به داغ شدن کف پا شود. درمان سریع این عفونت بسیار مهم است زیرا می‌تواند به سایر نواحی بدن و حتی افراد دیگر انتشار پیدا کند.
یکی از شایع ترین علائم پای ورزشکار احساس سوزش، سوزن سوزن شدن، داغی کف پا یا خارش بین انگشتان پا یا روی کف پا است.

۹) برخی عوامل در سبک زندگی

عصبانیت شدید، تغذیه نامناسب، پوشیدن کفش‌های نامناسب و ایستادن یا راه رفتن طولانی مدت، به خصوص در دمای گرم نیز می تواند منجر به داغ شدن و یا سوزش پا شود.
توجه توجه: از دیگر علل نادری که می‌تواند منجر به داغی کف پا شود می‌توان به انواع شیمی درمانی (آسیب عصبی)، سوء مصرف الکل و … اشاره کرد.

نتیجه گیری کلی از علل داغی کف پا از منظر طب سنتی

با جمع بندی موارد بالا، می‌توان گفت که داغی کف پا نتیجه تجمع مواد زائد ناشی از سوخت و ساز بد در بدن به هر علتی مانند عصبانیت، تغذیه نامناسب، اختلالات تیروئیدی، اختلالات کلیوی و .. است.

📚📚📚📚📚حال راه چاره چیست؟

اگر از احساس حرارت در پاهای خود بسیار شاکی هستید:

اول از همه باید از نظر چربی خون، قند خون، وضعیت تیروئید، میزان دریافت ویتامین B و عملکرد کلیوی بررسی شوید.

در مرحله دوم باید وضعیت معده و کبد را بررسی و اصلاح کنید.

سوم از تدابیر خانگی کمک بگیرید.

💊تدابیر خانگی برای رفع داغی کف پا

همانطور که در بالا اشاره شد؛ اول به فکر پیدا کردن ریشه این مشکل باشید و بعد به درمان های خانگی متوسل شوید.

۱.پاشویه روزانه با آب داغ به مدت ۱۵ دقیقه

اکثر افرادی که از آب سرد برای تسکین داغی کف پا استفاده می‌کنند باید بدانند که بهتر است این روش را امتحان کنند؛ آب داغ بر خلاف آب سرد؛ باعث باز شدن منافذ و رفع انسداد نسبی در مسیرهای عروقی می‌شود و حرارت به دام افتاده در کف پا خارج می‌شود (یک تا دو هفته قابل تکرار است).

۲. پاشویه روزانه پا با سبوس گندم، نمک، گل بنفشه و ختمی

۳. ضماد بهدانه، اسپرزه، حنا، نشاسته و شاهتره

همه یا تعدادی از این داروها را با هم آسیاب و هر شب مقداری از آن را با آب گرم، خمیر کرده روی کف پا ضماد کنید و روی آن یک پلاستیک فریزر بکشید. صبح پا را خیس کرده آرام، مواد را از کف پا بتراشید. این کار پر دردسر را تا ایجاد تعادل حرارتی در کف پا ادامه دهید
۴. مصرف متعادل عناب خیسانده در آب گرم یا دمنوش عناب

جهت تولید خون صالح (افراد سردمزاج با احتیاط و همراه عسل یا مویز میل کنند)

۵. مصرف متعادل شربت زرشک، شربت انار (در صورت گرم مزاجی و غلبه صفرا)،

شربت خاکشیر،کاسنی و شاهتره و فالوده یا آب سیب

https://tabaye.ir/burning-sensation-in-feet/