آخرین خبرها

قلیان و دودهای خطرناک

⛔تفریح یا مسابقه مرگ!
اگر امروز یکی از تفریحات شما کشیدن قلیان است، لطفا دست نگه دارید و ابتدا مطلب زیر را بخوانید. متشکرم❤

۱⃣ کشیدن قلیان، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.
👈 با این فرض که آب، دود را تصفیه‌کرده و مواجهه با مواد سمی را کاهش‌می‌دهد، بسیاری افراد، قلیان را در مقایسه با سیگار که باعث سرطان می‌شود، کم‌خطرتر می‌دانند. حال آن که، قلیان هم ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.
▫قلیان، برای گرم‌کردن تنباکو از زغال استفاده‌می‌کند و باعث ایجاد دودی حاوی میزان بالای مونوکسید کربن، هیدروکربن‌های چندحلقه‌ای آروماتیک سرطان‌زا (PAH) و دیگر مواد سرطان‌زا می‌شود. مطالعات نشان می دهند؛ افرادی که قلیان می‌کشند سطح بالاتری از آنتی ژن کارسینوامبریونیک (CEA) در خون خود دارند که با ایجاد تومور در ارتباط است. کشیدن قلیان می‌تواند خطر سرطان دهان، ریه، معده و مری، و در درجه اول، کارسینوما در پانکراس و ریه را افزایش‌دهد.
۲⃣ سطح اکسیژن خون را کاهش می‌دهد.
👈 یکی از مواد سمی اصلی در دود قلیان، مونوکسید کربن (CO) است. CO توانایی خون در حمل اکسیژن در بدن را کاهش‌داده و طیفی از مشکلات سلامتی، از بی‌خوابی گرفته تا سکته را افزایش‌می‌دهد.
۳⃣ خطر مشکلات ریوی را افزایش می‌دهد.
👈 آن‌هایی که به‌طوری سنگین، قلیان می‌کشند، به‌دلیل استنشاق سطح بالای مونوکسید کربن، در معرض خطر ابتلا به مشکلات تنفسی و ریوی قراردارند. از خارش معمول گلو و گرفتگی قفسه سینه گرفته تا سرفه و خس‌خس. دود قلیان، حاوی سطح بالایی از ماده ریز نرمی است که در ریه مانده و خطر مشکلات قلبی-تنفسی را افزایش ‌می‌دهد. تحقیقات، همچنین، کشیدن قلیان را به خطر بالای بیماری‌هایی مانند سل و برونشیت مزمن ارتباط داده‌اند.
۴⃣ می‌تواند باعث بیماری قلبی شود.
👈 مواد سمی دود قلیان می‌تواند در عروق، مانده و باعث انسداد آنها و در نتیجه بیماری‌ های قلبی شود. کشیدن سنگین قلیان با سطح بالای تری‌گلیسیرید که یک عامل اصلی برای پیشرفت بیماری قلبی کرونری است، ارتباط دارد. همچنین می‌تواند باعث تغییر در ضربان قلب و ایجاد آریتمی (بی نظمی ضربان) قلب شود.

👆@tebiranii
#شیمی_دارو #اعتیاد

💀تفریح یا مسابقه مرگ!

🚫به استناد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، یک ساعت مصرف قلیان، ۲۰۰ پُک دارد و به‌طور طبیعی، حجم دود استنشاقی در کشیدن قلیان خیلی بیشتر از حجم دود استنشاقی در کشیدن سیگار است. کشیدن قلیان با لوله آب، دودی برابر ۵۹ عدد سیگار را تولید می‌کند.
@tebiranii
#اعتیاد