آخرین خبرها

روغن های گیاهی و روش تهیه روغن سیاهدانه و بادام شیرین و زیتون بر مبنای طب سنتی

پرسش و پاسخ

چگونه روغن گیاهی برای درمان درمنزل خودمان تولیدکنیم 

جواب

روشهای تهیه روغن های گیاهی متنوع و هرشهری برای خود اسلوبی دارد

?صد گرم سیاهدانه تمیز بدون خاک را دردویا یک لیوان بزرگ روغن کنجد یا بادام جوش ارام داده و پس از نیم ساعت صاف کنید

دقت شود جوش ارام درایجاد قوام سازی موثراست

?یا صدگرم ازسیاهدانه را درظرف ریختی و بدون هیچ روغنی تا دوساعت روی شعله ارام شمعکی مانند گازقراربدهید به گونه ای باشد که بخاراتش درظرف ریخته شود سپس صاف کنید

 ? روش تهیه روغن طبیعی:

در فصل تابستان نیازی به داغ کردن روغن نیست اما در هوای سرد یا هنگام تهیه روغن در زمستان می توانید از طریق خیساندن مواد در آب ولرم، این کار را انجام دهید.

 روش اول روشی است که در آن گیاه در روغن زیتون خنک خیسانده می شود. پس از مدتی گیاهان برداشته و گیاه تازه جایگزین قبلی می شود. این عمل تکرار می شود.

 روش دوم مشابه روش اول است اما در این روش ظرف روغن برای چند ساعت در آب گرم قرار داده می شود تا این روند سرعت پیدا کند.

 نمونه تهیه روغن طبیعی

مواد لازم: یک عدد شیشه با دهانه گشاد. ۳۰۰ میلی لیتر روغن. کاسه شیشه ای برای مخلوط کردن. پارچه از جنس وال برای پوشاندن کاسه. بطری تیره رنگ با در محکم.

۸ قاشق غذاخوری گل برگ. ۶ قاشق غذاخوری گیاه خرد شده ( به دلخواه).۴ قاشق غذاخوری ادویه خرد شده ( به دلخواه). ۶ قاشق غذاخوری پوست نازک مرکبات (به دلخواه). توجه داشته باشید مواد گیاهی باید چندین بار با تازه  آن جایگزین شود.

طرز تهیه:* روغن و گیاهان را در شیشه مخلوط کنید، روی آن را محکم بپوشانید و به مدت ۴۸ ساعت در معرض نور آفتاب قرار دهید. هر ۱۲ ساعت نیز شیشه را تکان دهید.

* پس از گذشت ۴۸ ساعت، روغن را با استفاده از پارچه وال در کاسه شیشه ای صاف کنید و پارچه را خوب فشار دهید تا کاملا روغن تخلیه شود.

* روغن را به شیشه برگردانید و گیاهان، برگ گل ها و ادویه تازه به آن اضافه کنید، دوباره ۴۸ ساعت بخوابانید سپس صاف کنید. این روند را ادامه دهید.

* در صورت سرد و ابری بودن هوا، شیشه را در ظرف حاوی آب سرد قرار دهید و به آرامی گرم کنید. شیشه را به مدت ۱۰ دقیقه در آب گرم نگه دارید. این کار را روزی یک بار انجام دهید.

* پس از صاف کردن در مرحله نهایی، روغن را در بطری تیره بریزید.

* در صورتی که بطری در مکان خشک، تاریک و خنک قرار گیرد، طول عمری بین ۶ تا ۱۲ ماه خواهد داشت.

? روش تهیه روغن بادام و …..

روش پیش رو یکی از قدیمی ترین روش ها و همچنین ساده ترین روش ها جهت استخراج روغن از دانه های روغنی است این روش برای استخراج روغن(روغن کشی) از تمام دانه های روغنی به ویژه : پسته ، بادام ، گردو ، بادام زمینی ، سیاه دانه ، کرچک بوده که در منزل با کمترین امکانات شما را قادر به تهیه روغن دلخواه خود می نماید . امید است مورد توجه قرار گیرد.

البته این روغن معمولا از نوعی بادام خاص که ارزانتر است تهیه می شود.

 روش تهیه روغن بادام و یا …..

مقدار ۲۵۰ گرم مغز بادام را داخل تابه روی حرارت قرار داده تا در اثر حرارت به مرز برشته شدن برسد سپس داخل آسیاب برقی ریخته و آسیاب کنید در زمان آسیاب شدن بادام متوجه چسبیدن بادام به شکل خمیر به دیواره آسیاب خواهید شد بادامی که به شکل خمیر در آمده را از دیواره جدا کرده و به وسط آسیاب منتقل کنید این عمل را چند بار تکرار کنید تا خمیر حالت روغنی پیدا کند سپس خمیر روغنی بدست آمده را وسط یک روسری و یا دستمال بزرگ قرار داده به شکل یک توپ در دست گرفته به صورتی که توپ در قسمت بالا قرار گرفته و لبه های پارچه را محکم در دست نگهدارید و با لبه یک قاشق روی سطح گردی که ایجاد کرده اید بکشید روغن با لبه قاشق از سطح آزاد شده و داخل ظرفی که از قبل تهیه کرده اید ریخته تا این جا کار تمام شد باید چند روزی روغن را به حال خود رها کرده تا ذرات معلق در روغن ته نشین شود سپس روغن را از سطح برداشته و استفاده نمایید .