آخرین مطلب

مغز و روش تقویت مغز با باقلا بر مبنای طب روایی

ضعف مغز

اگر آسیبی به مغز برسد و یا قصوری در کار مغز باشد آیا می‌توان آن‌را تقویت نمود؟ در طب امروز عقیده بر این است که آسیب مغز ترمیم نمی‌شود و نمی‌توان آن را بازسازی یا تقویت کرد،

ولی در طب اسلامی روایت زیادی وجود دارد که توصیه‌هایی برای زیاد کردن مغز ذکر کرده‌اند، البته اگر زیاد شدن مغز را در اثر بزرگ شدن سلول‌های موجود بدانیم نه تکثر آن‌ها، در این صورت با عقیده طب امروزی منافاتی ندارد.

اولین درمان باقلا است، در روایت آمده: «أکل الباقلی یمخخ الساقین ویزید فی الدماغ ویولد الدم الطری.»[۱] یعنی «باقلا مغز استخوان را زیاد می‌کند و مغز را زیاد می‌کند و سبب تولید خون می‌شود.» در افرادی که دچار سرطان خون می‌شوند، مغز استخوان توانایی تولید گلبول را از دست می‌دهد و مصرف باقلا برای آن‌ها مفید است. افرادی که به باقلا حساسیت دارند معمولاً صفراوی هستند و بیشتر این حساسیت به علت کود شیمیایی است که استفاده می‌کنند. شایعاتی وجود دارد که باقلا باعث کودنی، قساوت قلب و فراموشی می‌شود ولی روایات ما عکس آن را می‌گویند و اشاره می‌کند که مغز را زیاد می‌کند. باقلا را آب پز کرده و هر دو پوست آن‌را مصرف کنند به جز سیاهی روی سر آن که خوب نیست.
پی نوشت:
[۱] الاصول من الکافی، شیخ کلینی، ج۶، ص۳۴۴.

🌿 @TebbolAeme 🌿