آخرین مطلب

آموزش جنسی کودکان بر مبنای طب سنتی

📚📚⛔️⛔️۱) آموزش جنسی کودکان با اصول

برای اینکه درباره اعضای خصوصی صحبت کنید، ابتدا باید مفهوم را برای کودکانتان ساده کنید. مثلا می‌توانید این‌طور توضیح دهید:

همه ما وسایلی داریم که فقط برای خودمان است و کس دیگری نمی‌تواند از آن استفاده کند. مثل مسواک.

این وسایل خصوصی هستند. اعضای خصوصی بدن هم‌چنین وضعیتی دارند. یعنی همه آدم‌ها در بدنشان اعضای خصوصی دارند ولی هر کس فقط می‌تواند به اعضای خصوصی بدن خودش دسترسی داشته باشد.

به او بگویید مثلا وقتی به استخر می‌روی، جاهایی از بدنت که با مایو پوشانده می‌شود عضو خصوصی تو است (قانون لباس زیر).

علاوه بر این به او بگویید گردن و لب‌ها هم اعضای خصوصی هستند.

باید دقیقا به او بگویید که هیچ‌کس حتی نزدیکترین افراد خانواده هم اجازه ندارد اعضای خصوصی تو را ببیند و لمس کند چون این اندام‌ها فقط مربوط به تو هستند و تو هم نباید جای خصوصی کسی را ببینی.

به کودکتان یاد بدهید اگر کسی از او خواست که اندام‌های جنسی‌اش را ببیند و یا تو اندام‌های خصوصی او را نگاه کنی، باید قاطعانه نه بگوید و بدون اینکه بترسد، بلند داد بزند.

۲) کودکتان را با اندام جنسی خود آشنا کنید

یک کودک تا قبل از دوران دبستان، باید اندام جنسی خود را بشناسد.

بجای استفاده از اسامی این اندام‌ها، می‌توانیم از کلماتی مثل عضو خصوصی استفاده کنیم.

مهم‌ترین چیزی که کودک باید بداند این است که اندام‌های جنسی‌اش در کجای بدنش قرار دارد.

معمولاً کودکان در سن دوسالگی به بعد کارکردهای همه اعضای بدن مثل گوش و چشم را می‌شناسند.

در معرفی اعضای بدن به کودکان، می‌توان از عروسک یا اطلس‌های پزشکی استفاده کرد.

یک روز پس از معرفی اعضای بدن مانند دست و پا و چشم و پرسیدن از کارکرد آن‌ها، برای فرزندتان با عنوان کردن نام علمی عضو خصوصی‌شان، شروع به توضیح دادن کنید.

۳)هرچه سن کودک بیشتر شد، اطلاعات جنسی بیشتری در اختیار او قرار دهید

در حوزه تربیت جنسی اولین موضوعی که به کودک آموزش می‌دهیم، جنسیت است.

شما به‌عنوان پدر و مادر به فرزند خود می‌آموزید که ‌شناختی از جنسیت خود داشته باشد.

طبیعتا اینکه دختر هستند یا پسر را می‌دانند اما اینکه دختران و پسران چه تفاوت‌هایی باهم دارند را باید آموزش بدهید.

می‌توانید از تفاوت‌های ظاهری شروع کنید و بعد بگویید همان‌طور که موها، لباس و ظاهر دختران و پسران باهم متفاوت است، عضو خصوصی‌تان هم باهم فرق دارد.

پسران خود را درسن بلوغ فکری با مسائل قاعدگی زنان، دردها و مشکلات این دوران و علل وقوع آن آشنا نمایید تا بتوانند به عنوان جزئی از سیکل طبیعی زندگی بانوان آن را مسله‌ای شرم آور تصور نکرده و در آینده همسران خود را بهتر درک نمایند

۴) با کودکتان نقش بازی کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای تمرین تربیت جنسی، نقش بازی است. از او بپرسید اگر کسی خواست به اندام خصوصی‌اش دست بزند، یا لباس‌زیرش را ببیند، چه‌کار می‌کند؟

مطمئن شوید که همه راهکارهایی که به او یاد داده‌اید را اجرا می‌کند.

در زمان نقش بازی کردن حتما احساساتی که ممکن است فرزندتان موقع نزدیک شدن به یک غریبه داشته باشد را یادآوری کنید و با او تمرین کنید تا این احساسات مانع حفاظت او از اندام جنسی‌اش نشود.

یک‌بار نقش فردی را بازی کنید که حریم خصوصی او مورد تجاوز قرارگرفته و واکنش لازم را انجام دهید؛

یک‌بار دیگر نقش فردی را بازی کنید که قصد دارد به حریم کودکتان نزدیک شود.

۵) درباره راحت بیان‌ کردن مسائل جنسی به او اطمینان بدهید

به کودکتان این اطمینان را بدهید که اگر با حرف یا رفتاری درباره مسائل جنسی مواجه شد، می‌تواند بدون هیچ ترسی این موضوع را با شما مطرح کند.

کودکتان باید بداند این مسئله مثل یک راز بین پدر و مادر و بچه‌ها می‌ماند و بچه‌ها باید در چنین مواقعی همه‌چیز را به پدر و مادرشان بگویند.

بیمارانی که به کودکان پیشنهاد جنسی می‌دهند معمولا تهدید می‌کنند که اگر بچه‌ها درباره این خواسته‌های جنسی آن‌ها حرفی به کسی بزند، اتفاقات بدی برایشان می‌افتد. شما این اطمینان را به کودک خود بدهید که هیچ‌کس نمی‌تواند او را تهدید کند.

به او یادآوری کنید که شما همیشه او را دوست دارید و از او ناراحت نمی‌شوید.

کاملا صادقانه رفتار کنید و حالا که به او اطمینان دادید تا با شما حرف بزند واکنش هیجانی نشان ندهید و بجای سرزنش کردن، او را در آغوش بگیرید و از او تشکر کنید که این موضوع را با شما مطرح کرده است.

به او بگویید در این مواقع من را در جریان بگذار

وقتی یک نفر از تو می‌خواهد که یک رفتار جنسی را به‌صورت راز نگه‌داری.

وقتی در موقعیتی هستی که احساس ناراحتی می‌کنی یا درون خودت احساس عجیبی داری.

وقتی یک نفر با تو کاری می‌کند که بعدازآن حس بدی داری.

وقتی کسی اندام خصوصی‌اش را به تو نشان می‌دهد.

وقتی کسی می‌خواهد بی‌دلیل به بدن و اندام خصوصی تو نگاه کند.

وقتی کسی می‌خو

اهد به اندام‌های جنسی تو دست بزند.

وقتی کسی می‌خواهد به اندام‌های خصوصی او دست بزنی

وقتی یک بزرگ‌تر، درباره مسائل جنسی، از تو کاری را می‌خواهد که مایل نیستی انجام دهی.

چه نکات جنسیتی را باید به کودکان آموزش داد؟

کودک از ۳ سالگی به بعد باید متوجه شود که برخی از نواحی بدنش نباید توسط دیگران لمس شود.

طبق روش‌های تربیت جنسیتی کودک بعد از ۳ سالگی باید با لباس زیر به حمام برود.

والدین باید با در زدن هنگام ورود به اتاق، کودک را با مفهوم خصوصی و عمومی آشنا کنند.

والدین باید با کودک خود درباره مقاومت در برابر به زور بوسیده شدن و بغل کردن، گفت و گو کنند.

والدین باید مهارت «نه» گفتن در مقابل درخواست دیگران برای لمس یا نشان دادن اندام خصوصی را به کودکان آموزش دهند به طوری که اصرارکردن، تهدیدکردن و جایزه نتواند « نه» کودک را تغییر دهد.

باید به کودک گفته شود که از شوخی‌های نابه جای دستی و جنسی دوری کند.

غریبه‌ها را به کودکان، دایی، عمو، عمه یا خاله معرفی نکنید.

والدین باید مفهوم لمس خوب، لمس بد، راز خوب و راز بد را به کودک خود آموزش دهند و درباره آن صحبت کنند. (در لمس خوب، از شانه‌ها بغل می‌شود. لمس بد شامل به زور بغل کردن و تماس با نواحی خصوصی می‌شود. راز خوب، احساس خوب دارد و راز بد همراه با خجالت و نگرانی است).

باید آموزش داده شود که در مقابل به زور بوسیده شدن و بغل کردن، محکم نه بگوید و در صورت احساس بد، محل را ترک کرده و به شما اطلاع دهد یا اگر نمی‌تواند، بلند داد بزند.

از سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی باید مسائل مربوط به بلوغ پسران نوجوان آموزش داده بشه و اطلاعاتی در زمینه بهداشت و تغییرات فردی و ظاهری ( تغییر صدا، رشد موهای صورت، رشد اندام های تناسلی، برآمده شدن سینه، جوش صورت و …) در اختیار آن‌ها قرار بگیرد.

جوانه زدن سینه‌ها در دختران، از حدود سن ۸ سالگی، آغاز می شود، در این زمان، باید دختران را با فرآیند بلوغ و ایام قاعدگی آشنا نماییم.

نکته مهم:

کودکان باید مطمئن باشند که قرار نیست درباره آن‌ها قضاوت شود و یا مورد تمسخر و دعوا قرار بگیرند.

والدین باید منبع اصلی اطلاعات کودک باشند که کودک قبل از جستجو در اینترنت با والدین صحبت کنند.

نکته مهم این است که لازم است کودک این صحبت‌های مهم جنسی را اولین بار از والدین خود بشنود نه اینکه اولین اطلاعات ذهنی او در مورد مسائل جنسی را با دوستان خود در هنگام بازی و با اطلاعات نادرست تجربه نماید.

بهتر است کودک بتواند در مورد این موضوع با والدین به راحتی صحبت نماید اما باید یاد بگیرد که درباره این موضوع نمی‌تواند با دوستان و همبازی‌های خود گفتگو نماید زیرا خیلی خصوصی است.

https://tabaye.ir/how-and-when-to-teach-children-about-sex/

💊💊💊با خود ارضایی در کودکان چه باید کرد؟

خود ارضایی در کودکان یکی از مشکلات شایع این دوره است. حرکاتی مانند خوابیدن روی شکم و مالیدن خود به زمین، عروسک و یا سایر اشیا در کودکان (به ویژه دختر بچه‌ها) بسیار معمول است. والدین باید بدانند که خودارضایی کودکان رفتاری طبیعی است.
کودک یکبار در هفته و یا گاهی حتی تا چندین بار در روز به آن بپردازد. کودک با تکرار این رفتار و تحریک اندام تناسلی خود به احساسات لذت بخشی دست خواهد یافت، در صورت دیدن این صحنه‌‌:

در مقابل خود ارضایی کودک‌تان هول نکنید و نترسید.

به یاد داشته باشید این عمل طبیعی است. نسبت به او پرخاش نکنید، عکس‌العمل شدید نشان ندهید، احساس خجالت یا شرم به او القا نکنید.

بهترین کار این است که به رفتار خود ارضایی وی بی‌توجهی نشان دهید.

اگر کودک‌تان متوجه شود که با این رفتارش می‌تواند توجه شما را جلب کند، آن را ادامه خواهد داد. اگر قصد دارید متوقفش کنید، حواسش را به امر دیگری پرت کنید.

رعایت موارد زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

اگر نگران زیاد بودن دفعات این کار هستید، به سادگی و با آرامش با کودک‌تان صحبت کنید.

با زبان خودش در مورد نواحی جنسی برایش توضیح دهید، به او توضیح دهید که این نقاط بدن نقاط خصوصی است و نباید کسی آن‌ها را ببیند یا به آن‌ها دست بزند.

علت بد بودن خود ارضایی را ساده و بدون پیچیدگی شرح دهید؛ بگویید که انجام این کار به شکل زیاد ممکن است باعث آزردگی آن ناحیه شود. مثلا برایش مثال بزنید که اگر دائما گوشش را بخاراند، گوشش قرمز می‌شود و در نهایت زخم می‌شود. همچنین به او یاد دهید که اگر دست کثیف به نواحی جنسی اش بزند، احتمال ابتلا به مریضی در او زیاد می‌شود.

رفتارهای کودک را زیر نظر بگیرید: با نظارت کردن بر رفتار کودک‌تان متوجه علت این کار می‌شوید. اگر فقط از سر لذت یا کنجکاوی است، بی‌توجهی کردن و آموزش‌های فوق همراه با پرت کردن حواس کودک می‌تواند کفایت کند؛

ولی اگر متوجه شدید علتش نداشتن فعالیت‌های لذت بخش دیگر است، کمبود توجه حس می‌کند، اضطراب‌های محیطی شروع کننده هستند و یا هر علت دیگری، سعی کنید علت را از بین ببرید. با از بین بردن علت، رفتار کاهش می‌یابد.

قبل درمان خود ارضایی فرزندتان خودتان را نیز تغییر دهید: عشق و محبت خود را به کودکتان افزایش دهید. قبل از خواب ببوسیدش، نوازشش کنید و در اغوشش بگیرید. محبت فیزیکی به کودکتان را به طور کلی در طی روز افزایش دهید.

نشانه‌های سوءاستفاده جنسی از کودکان

بعد از سوءاستفاده جنسی بچه‌ها گوشه‌گیر می‌شوند، تغییر رفتار می‌دهند و زیاد گریه می‌کنند، بی اشتها می‌شوند. مثلاً بچه‌ای که از قبل بازیگوش بود، ممکن است اسرارآمیز و خشمگینانه رفتار کند و یا رفتارهای جنسی نا هنجار و نامناسب با سنش از خود بروز دهد.
اگر کودکتان مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته، آرام باشید و به او بگویید که بی گناه است و هیچ گاه او را مقصر اعلام نکنید یا توبیخ اش نکنید. این اتفاق برای کودکان بسیار ناراحت کننده است و شما از قبل باید آموزش‌های لازم را به اون داده باشید و باید از متخصصان سلامت روان کمک حرفه‌ای بگیرید.

حرف پایانی…

کودکان ۹ تا ۱۳ سال باید جنسیت را به عنوان بخش طبیعی از زندگی درک کنند. با تغییرات طبیعی دخترها و پسرها در دوران بلوغ (عادت ماهیانه و احتلام) آشنا شوند. روند تولید مثل، از جمله مفاهیم آموزش جنسی متناسب با سن درک کنند (مثلاً در ابتدا با توضیح تولیدمثل گیاهان). درباره‌ی انتقال ویروس ایدز و بیماری‌هایی که از طریق جنسی منتقل می‌شوند اطلاعات بیشتری به دست بیاورند. بدانند که سوء‌استفاده‌ی جنسی و عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن ‌را تشخیص داد. پس از بیان این نکات در زمان مناسب به کودکان پسر یا دختر خود خجالت نکشید.

https://tabaye.ir/how-and-when-to-teach-children-about-sex/